Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Początkowe objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa nie wydają się być uciążliwe, towarzyszą im zwykle nieznaczne dolegliwości bólowe oraz ograniczenie ruchomości kręgosłupa ściśle uzależnione od stopnia zwyrodnienia. Nie należy jednak ignorować takich syngałów i od razu podjąć stosowane kroki zapobiegawcze. Nasilające się objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa to przede wszystkim promieniujące bóle kręgosłupa np. do pośladków czy kończyn dolnych, stany mrowienia i drętwienia oraz ogólne osłabienie nóg podczas wykonywania ruchów. Ostre zespoły bólowe zaczynają pojawiając się w przypadku przemieszczania się i przepukliny elementów kręgosłupa (np. krążków międzykręgowych).

Kręgozmyk

Kręgozmyk występuje najczęściej w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego i zwykle objawia się w postaci promieniujących bólów sięgających od miejsca przemieszczenia się kręgów aż do kończyn dolnych. Bóle te nasilają się przede wszystkim przy wstawianiu oraz siadaniu.

Dyskopatia

Ból tego typu ma różny charakter i nasilenie. Często określany jest jako tępy i trudny do zlokalizowania, po pewnym czasie skupiający się w okolicy lędźwiowej, a w ostrym przebiegu promieniujący wzdłuż nerwu kulszowego w dół do miednicy i kończyn dolnych. Nocą, podczas odpoczynku z reguły dolegliwości ustępują; chociaż u pewnej grupy chorych ból może być większy rano a mniejszy w trakcie codziennej aktywności.

Skręcenie stawu skokowego

Dolegliwości bólowe i obrzęk występują w części przedniej i bocznej (zewnętrznej stawu) i w zależności od ich nasilenia skręcenie klasyfikujemy w skali 3 stopniowej:

  • Pierwszy stopień- niewielkie naciągnięcie lub naderwanie więzadeł, brak objawów niestabilności lub nieznacznie wyczuwalne, niewielki ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości stawu,
  • Drugi stopień- częściowe zerwanie włókien więzadłowych, niewielka niestabilność, znaczna bolesność, obrzęk i ograniczenie ruchów.
  • Trzeci stopień- całkowite zerwanie włókien więzadłowych, duży obrzęk i bolesność.

Uszkodzenie zwyrodnieniowe

Objawy w przypadku takiego uszkodzenia nie powstają tak nagle, ból może narastać stopniowo, może nie występować blokowanie stawu a początkiem dolegliwości może być ruch związany z życiem codziennym np. wstawanie z krzesła.

Skręcenie i uszkodzenia więzadłowe stawu kolanowego

Pacjent z urazem więzadłowym może mieć uczucie „trzasku” wewnątrz stawu, ucieknięcia kolana, najczęściej pojawia się obrzęk (staw traci swoje kształty – powiększa się ), często występuje ograniczenie ruchu i chwiejność przy próbie wykonania kroku.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Najważniejszym objawem jest ból. Najpierw to ból umiejscowiony w pachwinie i w biodrze. Szczególnie dotkliwy jest podczas wstawania i chodzenia. Ból ten promieniuje do kolana, ale może być odczuwany tylko w kolanie. Chory zaczyna kuleć. W miarę rozwoju choroby ból pojawia się po dłuższym obciążeniu chorego stawu także w czasie spoczynku i może trwać do 8 godzin. Dochodzi do znacznego ograniczenia ruchów w stawie i przymusowego ustawienia kończyny.