Terapią manualną określa się zbiór metod pracy z pacjentem oraz wykonywanych technik, które służą do dokładnego badania, postawienia diagnozy oraz zastosowania leczenia manualnego. Leczenie to dotyczy odwracalnych zaburzeń funkcjonalnych obejmujących układ ruchu (mięśnie, stawy, torebki stawowe, więzadła, powięzi) oraz korektę postawy ciała, które nieleczone mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian patologicznych na poziomie strukturalnym.
Terapia każdego pacjenta rozpoczyna się od skrupulatnego przeprowadzenia wywiadu oraz wykonaniu badania i postawieniu diagnozy. Następnie terapeuta rozpoczyna proces efektownego i co najważniejsze bezpiecznego leczenia polegającego między innymi na mobilizacjach i manipulacjach stawowych, masażu tkanek miękkich (mięśni, więzadeł, powięzi, ścięgien a także narządów wewnętrznych) oraz neuromobilizacjach. Wszystkie techniki wykonywane są za pomocą rąk wyspecjalizowanego terapeuty, dlatego też leczenie to nosi nazwę terapii MANUALNEJ. Podczas wizyty pacjent otrzymuje również zalecenia dotyczące prawidłowego funkcjonowania w danej jednostce chorobowej w celu zmniejszenia dolegliwości oraz zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu mających za zadanie utrzymanie efektów leczniczych oraz zminimalizowanie nawrotów dolegliwości bólowych.
Metody stosowane w naszym gabinecie:
Cyriax – jest to system diagnostyczno-terapeutyczny oparty na precyzyjnym wywiadzie połączonym z wnikliwą diagnostyką funkcjonalną oraz doborem odpowiedniego sposobu leczenia dysfunkcji związanych z układem ruchu.
Suche igłowanie – jest metodą wspomagającą terapię manualną polegającą na ostrzyknięciu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Cieszy się coraz większą popularnością, a w rękach wykwalifikowanego terapeuty jest bezpieczna oraz skuteczna. Igłoteraipa sucha jest jedną z najlepszych form terapii redukującej uwrażliwienia układu nerwowego i przyspieszająca regenerację mięśni a także plastyczność powięzi.
Terapia N.A.P –to forma terapii manualnej opierająca się na biomechanice i aktywności funkcjonalnej w obrębie układu ruchu. Polega na „uczeniu” centralnego układu nerwowego prawidłowych wzorców ruchowych za pomoc rąk terapeuty po to, aby pacjent mógł odtworzyć samodzielnie prawidłowo dany ruch.
Kaltenborn – Evjenth – jest to kompleksowa metoda opierająca się na diagnostyce, w skład której wchodzi ogólny stan funkcjonalny pacjenta oraz leczeniu, w skład którego wchodzą techniki takie jak: mobilizacje stawów, manipulacje stawów, trakcje, mobilizacje tkanek miękkich oraz mobilizacje tkanki nerwowej.
Anatomy Trains Structure and Function – terapia ta oparta jest na teorii taśm anatomicznych, które tworzą stacje kostne oraz tory mięśniowo-powięziowe, wchodzących w skład naszego ciała. Stabilność, obciążenie stabilizacja, napięcie, elastczność oraz kopensacja posturalna przekazywane są za pomocą właśnie tych taśm. Terapeuta wykorzystując tę wiedzę wykonuje tzw. masaż tensegracyjny tkanek, które znajdują się nie tylko bezpośrednio w okolicy przyczyny dolegliwości ale również pośrednio zaangażowanym w przyczynę bólu.
FOI : funkcjonalna osteopatia i integracja – to koncepcja łącząca terapię manualną i osteopatię. Odnosi się głównie do kręgosłupa, będącego centralną osią ciała, a następnie do stawów obwodowych. Metoda ta zakłada wzajemne oddziaływania pomiędzy wszystkimi stawami, twierdząc, iż zaburzenia w obrębie danego stawu powodują dolegliwości w stawach pozostałych. Dlatego też przyczyny dolegliwości bólowych często szuka się w miejscach oddalonych od ogniska bólu.
Terapia manualna wg. Maitlanda – to metoda oparta na wnikliwej diagnostyce klinicznej biorąc pod uwagę Międzynarodową Klasyfikację Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF). Terapia tą metodą wiąże techniki działające na stawy, mięśnie oraz układ nerwowy wykorzystując mobilizacje stawowe, manipulacje, stretching mięśni, techniki neurodynamiczne oraz ćwiczenia domowe.
HVLA manipulacje krótko dźwigniowe – są to techniki manipulacji stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Dzięki małej amplitudzie siły, dużej szybkości w określonym kierunku oraz wykorzystaniu wielu komponentów ruchu jest uważana za najbezpieczniejszą i najbardziej efektowną metodę manipulacyjną powodującą zmniejszenie napięcia mięśniowego w okolicy poddanej manipulacji. W trakcie zabiegu najczęściej słyszalne jest charakterystyczne „kliknięcie” w stawie.
FDM dystorsje powięziowe – to technika opierająca się o szczęść tzw. dystorsji, czyli zaburzeń powięziowych. Koncepcja FDM zakłada, że przyczyną większości urazów jest co najmniej jedna z sześciu zaburzeń. Leczenie poprzedza diagnostyka wg tej koncepcji opierająca się o wywiad, mimikę i gestykulację pacjenta a także badanie funkcjonalne.
Manipulacja powięzi wg. Stecco – jest metodą o wysokiej skuteczności w walce z dolegliwościami bólowymi. Metoda ta polega na manipulacji punktów na ciele pacjenta leżących na przebiegu odpowiednich meridianów.