Jest to system ćwiczeń fizycznych wymyślony na początku XX wieku przez Josefa Humbertusa Pilatesa, którego celem miało być rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. System ćwiczeń pilates to połączenie jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych.
Metoda ćwiczenień Pilates niesie za soba wiele korzyści, przedewszystkim uczy świadomośći własnego ciała. Na zjaciech Pilates pacjenci mają za zadanie nauczyć się prawidłowo i świadomie oddchać , ustawiać swój kręgosłup oraz miednice w neutralnej pozycji, a także nauczyć się aktywizować mięśnie głębokie. Wszystkie te aspekty sprawią że ciało stanie się bardziej stabilne , mocne a kręgosłup będzie odciążony i nie będzie podatny na kontucje.
Zasady Josepha Pilatesa :
- Koncetracja
- Kontrola
- Centrowanie
- Płynny ruch
- Oddychanie
- Precyzja
Poniżej przedstawie zasady które należy stosować w kazdym ruchu podczas ćwiczeń aby nasze ciała zbiliży się do równowagi.
Koncetrakcja :- Bardzo ważne jest podczas zajeć skupianie się na TU I TERAZ . Skupiamy się na terażnieszości a nie na rezultacie. Podczas zajęć musimy mieć świadomość własnego ciała i jego ruchów.
Relaksacja :- Rozluźnienie nadaktywnych mięśni podczas zajęć jest bardzo ważne aby rozwijać te mniej aktywne związku z np. z wadą postawy czy kontuzją. Rozluźnienie części ciała które są spięte od stresu czy też nadmiernego ich używania jest kluczowe aby nie przeważały niewłaściwe wzorce ruchowe podczas wykonywania ćwiczeń.
Prawidłowe ułożenie ciała: – Dobra stabilizacja statyczna lub dynamiczna wynika z odpowiedniego ułozenia ciała dlatego bardzo ważne jest pozycja wyjśćiowa . Odpowiednie ustawienie stawów pozwala prawidowo uaktywnić mięśnie głębokie.
Oddech :- Właściwy oddech pomaga w uzyskaniu korzystnych efektów ćwiczeń ale również pomaga się skupić oraz zrelaksować.
Centrowanie : – Jest to umiejętność utrzymywanie odpowiedniej pozycji miednicy , kregosłupa , klatki piersiowej, ramion , głowy aby zapewnić stabilną postawę ciała z której wychodzi każdy ruch.
Koordynacja :- Naukę na macie rozpoczynamy od wykonywanie funkcjonalnych wzorców ruchowych dzięki którym poprawia się precyzja ruchu, oraz jesteśmy w stanie świadomie kontrolować ruch
Płynne ruchy : – Ćwiczeń pilates nie powinno wykonywać się na siłę . Ruchy każdej osoby ćwiczącej powinny być płynne , lekkie i pełne gracji.
Wytrzymałość :- Używająć ciała poprawnie budujemy wytrzymałość. Po pewnym czasie, regulanych ćwiczeń , zaczynamy pracować funkcjonalnie bez marnowania energii na niepotrzebne napięcia i niepotrzebne ruchy. Pilates to ćwiczenia dla każdego. Mogą je wykonywać kobiety w ciąży, osoby wracające do sprawności ruchowej po przebytych kontuzjach, a także ci, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sportem. Pilates angażuje wszystkie partie mięśni dbając o smukłą sylwetkę i wzmacniając kręgosłup a także poprawia równowagę.